SEPET0 GİRİŞ YAP

ÖRGÜ VE FARKINDALIK

Son yıllarda bilim adamları örgü ve benzeri el işlerinin insan sağlığına etkilerini araştırıyor. Bu etkiler saymakla bitmiyor; günlük streslerinizden arınma, üreterek belli bir amaca hizmet etme, atıştırmadan uzak durarak kilo kontrolü sağlama ve hatta yaşlanma ile gelen beyin fonksiyonlarındaki azalmayı yavaşlatma…

Bu araştırmaların bazıları örgünün meditatif bir uygulama olduğu konusunda fikir birliğine varıyor. Aslında örgü örmek de tıpkı meditasyon sırasında olduğu gibi dikkatinizi çevrenizden kendinize yönelterek, doğal ve ritmik bir olgu üzerine odaklanmanız ile gerçekleşiyor. Her ikisini yaparken de zihniniz dinginleşiyor.

Pek çok kişiye göre, meditasyon fiziksel olarak bir yerde, çoğu zaman sessizce oturup nefesinize veya mantra adı verilen bir kelime veya cümleye dikkatinizi yönlendirerek yapılıyor. Oysa ki sessiz ve hareketsiz oturmak yerine bazı hareketler sırasında da meditatif bir durum yaratılabileceğini savunanlar da var. Örneğin yoga pozlarını yaparken, ayakta dururken, yürürken ve evet örgü örerken.

Örgü örmek, özünde ilmekler oluşturarak bir kumaş parçası ortaya çıkartmak anlamına geliyor. Bizler örgü örerken dikkatimizi iplikten kumaş yaratmanın doğal ritmine veriyoruz ve aynı hareketi (ilmek örmeyi) tekrarlayarak meditasyonun zihnimizde yarattığı etkiyi deneyimliyoruz. Tekrar eden bu hareketler odaklanmamızı ve ‘o anda’ kalmamızı sağlıyor. Bu dikkati koruyarak örgü ördüğümüzde, anlatılması zor bir tatmin ve huzur duyuyoruz.  

Düzenli olarak yapılan meditasyon alfa beyin dalgalarını artırıyor, anksiyete ve depresyonu azaltmaya yardımcı oluyor. Harvard Tıp Fakültesinde MRI teknolojisi kullanılarak yapılan bir araştırmaya katılanların beyin aktiviteleri incelendiğinde meditasyonun beynin sindirim ve kan basıncını da içeren otonom sinir sisteminden (istemsiz yapılan hareketleri ve organ fonksiyonlarının kontrolünü gerçekleştiren bölüm) sorumlu olan kısmını aktive ettiği sonucuna varılmış. Benzer başka bir araştırmada, meditasyonun kalp hastalıklarını ve ağrıyı azalttığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmüş. Bir grup kanser hastası ile yapılan araştırma sonuçlarına göre ise düzenli meditasyonun enerji seviyesini arttırırken depresyonu, anksiyeteyi, öfkeyi, kalp ve sindirim sistemi sorunlarını azalttığı sonucuna varılmış.  

Biz örgü örenler bu hobinin veya el sanatının kendi üzerimizdeki rahatlatıcı etkisinin farkındayız. Örgü örerken sessizce kendi güvenli alanımıza yerleşiyor ve yaptığımız işe odaklanıyoruz. Zihnimizi herhangi bir şeye verdiğimizde onun özelliklerinin ve güzelliklerinin farkına varıyoruz. Zaman içinde daha çok pratikle, dikkatimizi etrafımıza yönlendirmeye ve etrafımızdaki güzelliklerin de daha fazla farkına varmaya başlıyoruz. Örneğin gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz rengin  muhteşemliğini veya zeytin ağacının yapraklarının ne kadar harika bir yeşil olduğunu söylüyoruz kendi kendimize. İşte bu anları, farkındalıkları çoğaltmak aslında elimizde. Biz Örgütopya’da örgünün, farkındalıkla örmenin inceliklerini sizinle paylaşmak ve pozitif  etkilerini keşfetmenizi istiyoruz. Buna yönelik çalışmalarımızı önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.


Adres : Teşvikiye Mah. Hüsrev Gerede Caddesi No:66/1 Şişli/İstanbul e-mail : info@orgutopya.com Telefon: +90 212 973 13 33

All rights reserved ©

Gizlilik ve Çerez Politikası Site Kullanım Koşulları Mesafeli Satış Sözleşmesi Ön Bilgilendirme Formu